Holy Ship! Joslynn Rose Is Going To States! (Day 1 Coverage of D-XI Track and Field Championships)

Print More

High-flying Saucon Valley junior Joslynn Rose puched her ticket to Shippensburg in the Pole Vault.

High-flying Saucon Valley junior Joslynn Rose (left) punched her ticket to Shippensburg in the Pole Vault.

After the first day of the 2017 PIAA District XI AAA Track and Field Championships, the Saucon Valley Panthers are sending one athlete to States.  Junior Pole Vaulter Joslynn Rose cleared 10 feet for the first time this year to earn her way to Shippensburg University for the 2017 PIAA State Championships which start on Friday, May 26.

YESTERDAY’S NOTABLES

  • Freshman Talitha Diggs easily qualified for today’s Final in the 200M run.
  • Senior Rachel Panek qualified for today’s 100M Hurdles.
  • Rachel Panek had a less than desirable start to finish 3rd and missed a “Trip to Ship” by .02 seconds in the 300M Hurdles.
  • Senior Ethan Bernstein finished 3rd in the 3200M Run.

Even with a slow start Talitha Diggs glides her way into Wednesday’s 200M Final.

Senior Rachel Panek made the podium for the 300m Hurdles at the District XI Championships.

Junior Ethan Bernstein is congratulated for his 3rd Place finish in the District XI AAA Track and Field Championships.

Hopefully, Joslynn will have some Panther Pals accompanying her in the the tough AAA championships.  Rachel Panek and Talitha Diggs probably have the best shot to join her. But, don’t count out Ethan Bernstein and Kiele Riefenstahl in the 1600M Run and Brooke Riefenstahl in the 800M Run. The Saucon Valley Boys and Girls 1600M relay teams are still alive as well.

TODAY

Girls 100 Hurdles

  • Rachel Panek (Sr.)  #1 seed  (15.79),
  • Watch out for:  Grace Reed (Sr.) from Parkland  (15.83)

Girls 1600m Run (3:20 p.m.)

  • Kiele Riefenstahl (So.) #7 seed (5:17.10)
  • Watch out for: Amy Conboy (So.) from Stroudsburg (5:07.17)

Boys 1600m Run (3:40 p.m.)

  • Ethan Bernstein (Jr.)  #8 seed (4:32.68)
  • Watch out for:  Sam Morgan (Jr.) from Parkland (4:24.75)

Girls 400m Run (5:30 p.m.)

  • Talitha Diggs (Fr.) #2 seed (58.02)
  • Watch out for:  Jada Whiteman (Sr.) from Lehighton (58.34)

Girls 800m Run  (6:10 p.m.)

  • Brooke Riefenstahl (So.) #6 seed (2:21.11)
  • Watch out for:  Ellissa Slader (Jr.) from Easton (2:17.61)

Girls 200m Run  (6:45 p.m.)

  • Talitha Diggs (Fr.) #2 seed (25.47)
  • Watch out for:  Khyasia Caldwell (Sr.) from Pocono Mountain East (24.54)

Girls 1600 Relay  (7:05 p.m.)

  • Kiele Riefenstahl (So.), Brooke Riefenstahl (So.), Kate Ross (Sr.) and Talitha Diggs (Fr.)  #5 seed (4:09.94)
  • Watch out for:  Southern Lehigh (4:03.27)

Boys 1600 Relay  (7:30 p.m.)

  • Josh Snead (Sr.)/or Grayson Schriffert (Fr.), Jarred Kyra (Sr.), Brandon Holub (Sr.) and Will Smith (Sr.) #6 seed (3:32.01)
  • Watch out for:  Allen (3:25.26)

Good Luck Panthers, The Source Is With You!

Leave a Review or Comment