Cinder Sayonara: Panther Track & Field Tame Bulldogs

Print More

Nate Orr was flying high in Saucon Valley’s final track meet on their antiquated cinder surface.

On Tuesday the Saucon Valley Track & Field teams went head-to-head with the Northern Lehigh Bulldogs.  It was a great day for both the Panthers Boys’ and Girls’ teams.  Not only did the Panthers come away with victories, but their next home track meet (next season) will be contested on a modernized, all-weather surface.

Tuesday’s Track & Field competition was the last on Saucon Valley’s antiquated cinder surface.  Our community finally welcomes the installation of an all-weather track. The era of Panther athletes competing on a restrictive, uncomfortable and inefficient cinder surface is history.

Scroll down to see the results of the Northern Lehigh track meet, but first here is a SPECIAL UPDATE on the new track facility that Track & Field Coach, Ed Kolosky provided Saucon Source!

“The Saucon Valley School Board unanimously approved the construction and installation of a six lane all weather track last month.  The project is slated to begin in early May and will be completed prior to the start of football practice the second week of August.

The new facility will also include two rubber “D’s” at opposite ends of the football field. The “D” on the south end will be home to the high jump, which was previously contested in a parking lot adjacent to the track. The “D” on the north end of the field will have two jump pits facing opposite directions, as well as a pole vault pit which will be relocated so contestants will no longer vault into the late afternoon sun. A partial sidewalk around the fence at both ends will allow spectators to view those venues from a small set of bleachers.

The benefits of this new facility are all encompassing for student athletes, gym classes, as well as the community.  The installation of our new facility will now put our athletes on a level playing field with their competition. It allows us to practice and compete during inclement weather. In addition, our maintenance workers will no longer have to devote days of their time preparing the facility for meets. Over the long run, that alone, will be very cost effective.
Comments from coaches from other Colonial League teams have been directed to the fact of how successful we’ve been on cinders.  We are excited about out future with this new facility!
Our neighbors over at Lehigh University have been and continue to be very generous by allowing the community and track and field athletes from around the Lehigh Valley to use their facility when their own sports teams are not in session.
We thank the Saucon Valley School Board for their investment in our future, Bob Frey and Wally Zimpfer for allowing me to have a stake in the decision making process, and D’Huy Engineering for their meticulous attention to detail in the design and layout of the new facility.”
Coach Ed Kolosky

BOYS TEAM RESULTS

Saucon Valley 88 , Northern Lehigh 61

SAUCON VALLEY BOYS INDIVIDUAL RESULTS

The Panthers Ben Stromski, Kelvin Gallard and Dane Csencsits sprinting down the Saucon Valley cinder straightaway for the last time.

100 Meter Run:  

  1. NL Seth Fronheiser (12.53)
  2. NL Robert Shoff (12.70)
  3. SV Dane Csencsits (12.78)

200 Meter Run:

  1. NL Seth Fronheiser (25.85)
  2. SV Ben Stromski (26.28)
  3. SV Kelvin Gallard (26.97)

400 Meter Run:

  1. SV Ethan Smiley (58.37)
  2. SV Sam Ward (58.58)
  3. SV Ethan Kennedy (58.80)

The Panthers Ethan Smiley, Sam Ward and Ethan Kennedy run the last official 400M Dash on Saucon’s cinder surface.

800 Meter Run:

  1. SV Luke Smith (2:25.79)
  2. NL Ivan Zheng (2:30.18)
  3. SV Sam Ward (2:31.29)

1,600 Meter Run: 

  1. SV Ethan Bernstein (4:49.08)
  2. SV Matt Chaikowsky (4:56.12)
  3. NL Preston Kemery (5:08.75)

3,200 Meter Run: 

  1. SV Ethan Bernstein (10:35.01)
  2. SV Matt Chaikowsky (10:57.73)
  3. NL Preston Kemery (11:25.88)

110M Hurdles: 

  1. SV Ryan Holub (18.92)
  2. NL Zach Moyer (19.46)
  3. SV Sean Cyphers (20.66)

Saucon Valley junior Ryan Holub liking the 300M Hurdles against Northern Lehigh.

300M Hurdles:

  1. SV Ryan Holub (46.71)
  2. NL Chase Ohlson (47.26)
  3. SV Grayson Schriffert (48.69)

400 Meter Relay:

  1. Northern Lehigh (54.37)
  2. Saucon Valley DQ (dropped baton)

1,600 Meter Relay: 

  1. Saucon Valley (4:08.26)
  2. Northern Lehigh (4:16.14)

3,200 Meter Relay: 

  1. Saucon Valley 14:21.12 
  2. NL did not participate

Pole Vault:

  1. SV Nate Orr (9-00.00)
  2. SV Grayson Schriffert (8-06.00)

High Jump:

  1. NL Robert Shoff (5-08.00)
  2. NL Zach Moyer (5-06.00)
  3. SV Nathan Orr (5-02.00)

Saucon Valley’s Sean Cyphers coming in for a landing in the Long Jump.

Long Jump:

  1. NL Robert Shoff (17-11.75)
  2. NL Chase Ohlson (16-11.75)
  3. NL Zach Moyer (15-06.50)
  • (SV’s Sean Cyphers finished 4th with 15-04.50)

Triple Jump:

  1. NL Robert Shoff (38-08.50)
  2. NL Zach Moyer (36-07.00)
  3. SV Ely Brown (34-01.00)

Shot Put:

  1. SV Patrick Zuber (44-02.00)
  2. SV Zach Pinczok (35-05.00)
  3. SV Tim Weaver (35-01.00)

Discus:

  1. SV Patrick Zuber (118-06)
  2. SV Zachary Pinczok (101-00)
  3. NL Trevor Hoffman (100-01)

Javelin:

  1. NL Trevor Hoffman (140-04)
  2. SV Zach Pinczok (114-00)
  3. NL Evan Zambo (82-10)

Panther coaches Ed Kolosky and Marty Lewis talking strategy during the Northern Lehigh meet.

GIRLS TEAM RESULTS

Saucon Valley 84.5 , Northern Lehigh 65.5

SAUCON VALLEY GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

SV’s Hannah Miller, Kelly Rose and Kylie Beller in the 100M Run.

100 Meter Run:

  1. NL Kristen Guelcher (13.93)
  2. NL Jillian Olewine (14.26)
  3. NL Shaina Mazzocca (14.94)
  • (SV’s Hannah Miller finished 5th with 15.16)

200 Meter Run: 

  1. SV Talitha Diggs (27.33)
  2. NL Jillian Olewine (29.95)
  3. NL Kristen Guelcher (30.57)

400 Meter Run:

  1. NL Shaina Mazzocca (1:11.15)
  2. SV Emma Bernstein (1:12.62)
  3. SV Kiera Sager (1:13.73)

800 Meter Run:

  1. SV Kiele Riefenstahl (2:35.32)
  2. NL Reagan Pender (2:46.18)
  3. SV Jorryn Kyra (2:57.88)

The Panthers off and racing in the 1600M run.

1,600 Meter Run:

  1. SV Kiele Riefenstahl (5:35.63)
  2. NL Reagan Pender (5:48.13)
  3. SV Alexa Chaikowsky (6:02.91)

3,200 Meter Run:

  1. SV Alexa Chaikowsky (13:05.15)
  2. NL Katie Guelcher (13:09.46)
  3. NL Ali Lorah (15:00.27)

100 Hurdles:

  1. SV Emma Rohn (19.02)
  2. SV Rachel Gallagher (19.57)
  3. NL Kristen Guelcher (20.01)

Rachel Gallagher (left) and Emma Rohn rockin’ the 100M hurdles.

300 Hurdles:

  1. SV Serena El Banna (55.10)
  2. NL Kristen Guelcher (56.03)
  3. SV Rachel Gallagher (56.48)

400M Relay:

  1. Saucon Valley (59.02)
  2. Northern Lehigh (1:01.11)

1,600M Relay:

  1. Saucon Valley (4:44.48) 
  2. Northern Lehigh (5:05.14)

3,200M Relay:

  1. Saucon Valley 16:00.02 
  2. Northern Lehigh did not participate

Pole Vault:

  1. SV senior Joslynn Rose (8-06.00)
  2. SV Maddie Schaffer (7-06.00)
  3. NL Abigail Merkel (6-06.00)

High Jump:

  1. SV Joslynn Rose (4-08.00)
  2. SV Mia Porter (4-06.00)
  3. SV Maddie Schaffer (5-02.00)

Long Jump:

  1. NL Jillian Olewine (15-00.50)
  2. NL Olivia Romig  (13-03.75)
  3. NL Natalie Keller (12-10.00)
  • (SV’s Joslynn Rose finished 4th with 12-09.75)

Triple Jump: 

  1. NL Jillian Olewine (32-10.00)
  2. SV Serena El Banna (30-05.00)
  3. SV Joslynn Rose (30-03.50)

Shot Put:

  1. NL Franki Dibilio (32-04.00)
  2. SV Natalie Hagan (28-03.00)
  3. NL Francine Ohlson (24-09.00)

Saucon Valley’s Natalie Hagan sending the discus for a ride.

Discus:

  1. NL Franki Dibilio (95-06)
  2. SV Natalie Hagan (91-00)
  3. NL Danielle Hoffman (69-00)

Javelin:

  1. NL Katie Ziegler (89-01)
  2. SV Natalie Hagan (87-05)
  3. NL Jenna Zarkowski  (80-00)

UP NEXT:  The Panthers travel Pen Argyl on Thursday afternoon for a 3:30 p.m. showdown with the Green Knights.

Good luck Panthers, the Source is with you!

Leave a Review or Comment