Saucon Valley Track & Field Face Tri-Meet Challenge

Print More

Saucon Valley’s Ryan Holub and Kelvin Gallard make a clean exchange.

Earlier this week, Coach Kolosky and his Saucon Valley track and field athletes made the short trip over to Southern Lehigh to compete in their first action of the season.  Right out of the gates, Saucon Valley had the difficult, tri-meet challenge of taking on Colonial League foes Southern Lehigh and Palisades.  The Spartans and Pirates are among the best track and field programs in the Lehigh Valley.  Both, the Southern Lehigh’s boys and girls, were undefeated last season.  The Palisades girls had a 10-1 record last year with their only loss coming at the hands and feet of the Spartans.  In 2018, the Palisades boys finished with a 7-4 record. On Tuesday, the Panthers ran, jumped, vaulted and threw their way through a great day of track and field competition.

Hailey Robertson and Sophia Riehl powering out of the block in Saucon Valley’s 2019 opener.

Team Scores

  • Girls
    • Palisades 105.50, Saucon Valley 44.50
    • Southern Lehigh 111, Saucon Valley 39
    • Southern Lehigh 90.16, Palisades 59.83
  • Boys
    • Palisades 81, Saucon Valley 68
    • Southern Lehigh 115, Saucon Valley 35
    • Southern Lehigh 114.33, Palisades 35.66

Saucon Valley’s Talia Avia was trucking!

100 Meter Dash

  • Girls
    • 1st Place:  Sr.  Lydia Bottelier Palisades (12.2)
    • 2nd: Fr. Madison Trout Southern Lehigh (12.7)
    • 3rd: Sr. Imani Hollie Southern Lehigh (13.1)
    • 7th:  So. Sophia Riehl Saucon Valley (13.8)
  • Boys
    • 1st Place:  Jr. Adrian Rodriguez Southern Lehigh (11.2)
    • 2nd:  Sr. Brendan Miller Southern Lehigh (11.3)
    • 3rd:  Sr. Gus Yocum Palisades (11.6)
    • 8th:  Sr. Kelvin Gallard Saucon Valley (11.9)

Talitha Diggs and Jorynn Kyra in the 200M run.

200 Meter Dash

  • Girls
    • 1st Place:  Jr. Talitha Diggs Saucon Valley (24.4)
    • 2nd:  Sr. Lydia Bottelier Palisades (25.1)
    • 3rd:  Fr. Madison Trout Southern Lehigh (26.2)
  • Boys
    • 1st Place:  Jr. Marcus Glueck Southern Lehigh (23.4)
    • 2nd:  Sr. Ethan Miller Palisades (23.5)
    • 3rd: So. Jacob Fauzio Southern Lehigh (23.5)
    • 7th:  So. Ben Stromski Saucon Valley (24.6)

The Panthers Ben Stromski was picking them up and putting them down.

400 Meter Dash

  • Girls
    • 1st Place:  Sr.  Lydia Bottelier Palisades (1:00.7)
    • 2nd:  Jr. Trisha O’Rourke Southern Lehigh (1:02.8)
    • 3rd:  Fr. Isata Bah Southern Lehigh (1:04.6)
    • 6th:  Fr. Caitlyn Esch Saucon Valley (1:10.1)
  • Boys
    • 1st Place:  Jr. Dorian Singleton Southern Lehigh (52.9)
    • 2nd:  Sr. Nate Cocco Southern Lehigh (54.2)
    • 3rd:  Jr. Nicholas Schriffert (54.8)

Saucon Valley freshman Caitlyn Esch hanging with the pack.

800 Meter Dash

  • Girls
    • 1st Place:  Sr. Dorothy Curtin Palisades (2:30.0)
    • 2nd:  Jr. Jenna Groeber Southern Lehigh (2:31.0)
    • 3rd:  Jr. Amy Farese Palisades (2:34.3)
    • 4th:  Sr. Brooke Riefenstahl Saucon Valley (2:37.3)
  • Boys
    • 1st Place:  Fr. Chase Hensinger Southern Lehigh (2:11.5)
    • 2nd:  So. Alec DeCesare Southern Lehigh (2:12.3)
    • 3rd:  Jr. Joshua Mawson Saucon Valley (2:21.7)

Brooke Riefenstahl jumped out to an early lead in the 800M Run.

1600 Meter Dash

  • Girls
    • 1st Place:  Sr. Kiele Riefenstahl Saucon Valley (5:37.9)
    • 2nd:  Jr. Jenna Groeber Southern Lehigh (5:45.0)
    • 3rd:  Jr. Amy Farese Palisades (5:57.2)
  • Boys
    • 1st Place:  So. Matthew Chaikowsky Saucon Valley (4:36.9)
    • 2nd:  So. Alec DeCesare Southern Lehigh (4:56.2)
    • 3rd:  Fr. Jaden Kennedy Saucon Valley (5:10.4)

Kiele Riefenstahl never trailed while running the mile.

3200 Meter Dash

  • Girls
    • 1st Place:  Jr. Jenna Groeber Southern Lehigh (12:42.0)
    • 2nd:  Fr. Natalie Morgan Southern Lehigh (13:00.0)
    • 3rd:  Jr. Amy Farese Palisades (13:05.0)
    • 4th:  Fr. Emma Szydlow Saucon Valley (13:08.0)
  • Boys
    • 1st Place:  So. Matt Chaikowsky Saucon Valley (10:05.9)
    • 2nd:  Alexander Kane Southern Lehigh (10:10.1)
    • 3rd:  Jr. Richard Gilmore Southern Lehigh (10:51.7)

Matt Chaikowsky on his way to a two-mile victory.

100/110 Meter Hurdles

  • Girls
    • 1st Place:  Jr. Sierra Williams Southern Lehigh (15.7)
    • 2nd:  Jr. Kerrigan Fenstermaker Southern Lehigh (17.8)
    • 3rd:  So. Isabelle Dunham Southern Lehigh (18.1)
    • 5th:  Jr. Emma Rohn Saucon Valley (18.3)
  • Boys
    • 1st Place:  Sr. Jonathan Frederick Southern Lehigh (16.9)
    • 2nd:  Sr. Maxwell Ozanne Southern Lehigh (17.2)
    • 3rd:  Jr. Logan Berner Southern Lehigh (17.5)
    • 4th Sr. Ryan Holub Saucon Valley (19.0)

Junior Emma Rohn in the representing Saucon Valley in the 300M Hurdles.

300 Meter Hurdles

  • Girls
    • 1st Place:  Jr. Sierra Williams Southern Lehigh (48.6)
    • 2nd:  Jr. Kerrigan Fenstermaker Southern Lehigh (53.1)
    • 2nd:  Sr. Rachel Gallagher Palisades (53.1)
    • 7th:  Fr. Claire Holland Saucon Valley (54.8)
  • Boys
    • 1st Place:  Sr. Brendan Miller Southern Lehigh (42.3)
    • 2nd:  Sr. Maxwell Ozanne Southern Lehigh (43.3)
    • 3rd:  Sr. Jonathan Frederick Southern Lehigh (45.1)
    • 5th:  Sr. Ryan Holub Saucon Valley (47.2)

Panther freshman Eternal Aris and senior Ryan Holub are on the move.

4 x 100 Meter Relay

  • Girls
    • 1st Place:  Southern Lehigh (50.8)
        • Jr. Amelia Cassaday, Sr. Imani Hollie, Fr. Madison Trout, Jr. Sierra Williams
    • 2nd:  Palisades (53.1)
        • So. Sydney Odle, So. Trinity Williams, Sr. Dorothy Curtin, Fr. Ava Balliet
    • 3rd:  Palisades (55.7)
        • Sr. Morgan McNichol, So. Emma Moninghoff, Jr. Ava Moser, Jr. Callie Fair
  • Boys
    • 1st Place:  Southern Lehigh (44.6)
        • Jr. Adrian Rodriguez, Jr. Cameron Fisher, Jr. Marcus Glueck, Sr. Brendan Miller
    • 2nd:  Palisades (46.5)
        • Sr. Ethan Miller, Fr. Scott Segreaves, So. Mason Smeland, Jr. Gus Yocum
    • 3rd:  Saucon Valley (47.5)
        • Jr. Gabriel Montero Ortiz, Sr. Ryan Holub, So. Ben Stromski, Sr. Kelvin Gallard

Let the Relay begin!

4 x 400 Meter Relay

  • Girls
    • 1st Place:  Saucon Valley (4:20.0)
        • Sr. Kiele Riefenstahl, Jr. Talitha Diggs, Sr. Brooke Riefenstahl, So. Jorryn Kyra
    • 2nd:  Southern Lehigh (4:20.9)
        • Sr. Imani Hollie, Fr. Marely Chase, Fr. Isata Bah, Jr. Trisha O’Rourke
    • 3rd:  Palisades (4:36.9)
        • Jr. Callie Fair, Sr. Dorothy Curtin, Jr. Ava Moser, So. Sydney Odle
  • Boys
    • 1st Place:  Palisades (3:46.2)
        • So. Marcus Yearwood, So. Mason Smeland, Sr. Ethan Miller, Sr. Gus Yocum
    • 2nd:  Southern Lehigh (3:53.3)
        • Jr. Logan Berner, Fr. Aiden Tobin, Jr. Dorian Singleton, Sr. Nate Cocco
    • 3rd:  Saucon Valley (3:58.1)
        • So. Tyler Dickens, Sr. Chase Fong, So. Ryan Lebo

Talitha and Brooke making a clean exchange in the 4x400M Relay.

4 x 800 Meter Relay

  • Girls
    • 1st Place:  Saucon Valley (10.22.0)
        • Jr. Emma Bernsterin, Sr. Kiele Riefenstahl, Jr. Talitha Diggs, Sr. Brooke Riefenstahl
    • 2nd:  Southern Lehigh (10:30.3)
        •  Fr. Autumn Garges, Fr. Ashley Meinhold, Jr. Jenna Groeber, Fr. Natalie Morgan
    • 3rd:  Palisades (10:46.9)
        • Jr. Amy Farese, So. Alayna Stiansen, Fr. Sara Reguera, Sr. Dorothy Curtin
  • Boys
    • 1st Place:  Southern Lehigh (9:03.5)
        • Fr. Dominic Lisicky, So. Alec DiCesare, Fr. Chase Hensinger, Fr. Alexander kane
    • 2nd:  Saucon Valley (9:15.2)
        • So. Matthew Chaikowsky, Jr. Andrew Chikota, Jr. William Chen, Fr. Jaden Kennedy
    • 3rd:  Palisades (9:23.7)
        • Jr. Teddy Koven, Fr. Mitch Campbell, Fr. Matthew McClintic, Sr. Jacob Leister

Sophomore Jorryn Kyra finishing with the win in the 4×400 relay.

High Jump

  • Girls
    • 1st Place:  Sr. Lydia Bottelier Palisades (5-06.00)
    • 2nd:  So. Jayden Kline Southern Lehigh (5-02.00)
    • 3rd:  So. Trinity Williams Palisades  (4-10.00)
    • 6th:  Fr. Avia Weber Saucon Valley (4-6.00)
  • Boys
    • 1st Place:  Sr. Connor Lewis Southern Lehigh (5-10.00)
    • 2nd: So. Jackson McKee Southern Lehigh (5-08.00)
    • 3rd:  So. Jacob Fauzio Southern Lehigh (5-8.00)
    • 5th:  Jr. Daniel Keats Saucon Valley (5-6.00)

With the greatest of ease!

Pole Vault

  • Girls
    • 1st Place:  Sr. Stacey Badman Palisades (8-00.0)
    • 2nd:  Jr. Grace Hambly Southern Lehigh (7-06.0)
    • 3rd:  So. Paige Grabusky Southern Lehigh (7-00.0)
    • 4th:  Sr. Saucon Valley (6-06.0)
  • Boys
    • 1st Place:  Jr. John Woehr Palisades (12-00.0)
    • 2nd:  Sr. Nicklas James Southern Lehigh (12-00.0)
    • 3rd:  Jr. Nicholas Schriffert  Saucon Valley (8-00.0)

Nicholas Schriffert is up, up and away!

Long Jump

  • Girls
    • 1st Place:  Jr. Amelia Cassaday Southern Lehigh (16-08.00)
    • 2nd:  Sr. Rachel Gallagher Palisades (14-09.00)
    • 3rd:  Sr. Victoria Adams Southern Lehigh (14-08.00)
    • 6th:  Talia Avia Saucon Valley (13-08.00)
  • Boys
    • 1st Place:  Sr. Josh Volak Palisades (21-05.00)
    • 2nd:  Jr. Cameron Fisher Southern Lehigh (21-01.00)
    • 3rd:  Sr. Connor Lewis Southern Lehigh (20-00.25)
    • 8th:  Jr. Nathan Orr Saucon Valley (16-10.00)

Saucon Valley’s Kelvin Gallard is learning to fly.

Triple Jump

  • Girls
    • 1st Place:  So. Trinity Williams Palisades (32-11.00)
    • 2nd:  Jr. Amelia Cassaday Southern Lehigh (32-08.50)
    • 3rd:  Sr. Victoria Adams Southern lehigh (32-03.50)
    • 6th Serena El Banna Saucon Valley (27-01.50)
  • Boys
    • 1st Place:  Sr. Josh Volak Palisades 41-07.00)
    • 2nd:  Sr. Connor Lewis Southern lehigh (38-01.00)
    • 3rd:  So. ake Benner Palisades (37-00.00)
    • 4th:  Jr. Nathan Orr Saucon Valley (36-09.50)

Natalia Hagan giving the shot-put a ride,

Shot Put

  • Girls
    • 1st Place:  Sr. Elizabeth Cassel Southern Lehigh (31-09.50)
    • 2nd:  Sr. Autumn Carr Palisades (30-01.00)
    • 3rd:  Sr. Natalie Hagan Saucon Valley (29-05.00)
  • Boys
    • 1st Place:  Sr, Patrick Patterson-Zuber Saucon Valley (41-08.50)
    • 2nd:  Jr. Adam Noblit Southern Lehigh (39-04.50)
    • 3rd:  Sr. Jared Harka Saucon Valley (34-10.50)

The Panthers Grace Albano giving the discus a ride.

Discus

  • Girls
    • 1st Place:  Sr. Alyssa Lyon Southern Lehigh (107-09.50)
    • 2nd:  So. Delaney Hilferty Palisades (101.08.00)
    • 3rd:  Sr. Leah Spies Palisades (81-02.00)
    • 4th:  Sr. Natalie Hagan Saucon Valley (80-04.00)
  • Boys
    • 1st Place:  Jr. Adam Noblit Southern Lehigh (116-00.00)
    • 2nd:  Sr. Patrick Patterson-Zuber Saucon Valley (105-10.00)
    • 3rd:  So. Logan Bowley Southern Lehigh (96-07.00)

Ryan Holub thowing the javelin deep.

Javelin

  • Girls
    • 1st Place:  Sr. Natalie Hagan Saucon Valley (90-00.00)
    • 2nd:  Sr. Leah Spies Palisades (88-06.00)
    • 3rd:  Sr. Elizabeth Cassel Southern Lehigh (87-09.00)
  • Boys
    • 1st Place:  Sr. jared Harka Saucon Valley (129-02.50)
    • 2nd:  Sr. Ben Lerch Palisades (114-01.50)
    • 3rd:  Jr. Roman Lisicky Southern Lehigh (111-05.00)

This Jared Harka throw was good for first place.

 

UP NEXT:  On Tuesday (April 2nd), for the very first time, the Panthers will put their new all-weather track to the test in a Colonial League contest against the Catasauqua  Rough Riders.  The meet is scheduled to start at 4 p.m.

Leave a Review or Comment